Yabancıların Düğünleri (doğal düğün günü fotoğraflarıyla)

SDU_9741

Herkese Merhabalar,

İlgilenenler bilir, “bütün büyük klasik muzikçiler bir gün caz albümü  yapar” …Çünkü Klasik bir gün kesmez. Fotoğraftaki karşılığı da “Portre”dir. Dağ, taş, manzara bir yere kadar portre çekmeye başlayınca bir daha manzara ile pek işiniz olmuyor.

İşte böyle bir aşamada, “insan” fotoğrafları çekme hevesiyle araştırmaya başladığımda, düğün kareleri dikkatimi çekti, (böyle yazınca havalı oluyor, duyan da kütüphane kütüphane dolaştım sanır; google işte). Gözümün önüne inanın sadece fotoğraf sanatı geldi “$$$” işareetleri değil :) Uluslararası bir orgnaizasyona denk geldim. Dünya’nın en iyi düğün fotoğrafçılarının buluştuğu yer. Üyelik ücreti yüksek ve herkes kabul edilmiyor. Onlar sayesinde vizyonumu genişleten birçok fotoğrafçı arkadaşım oldu, ve epey de yabancı düğünü çekme fırsatım.

Sitelerini  ziyaret ettiğinizde, heyecan basıyor, hemen gidip 3-5 düğün çekeyim istiyorsunuz. Harika kareler var. Ben de çekimlerde hatırlatma amaçlı güzel bir poz listesi hazırlamıştım. Daha doğrusu “an”lar listesi. hayalim, ödüllü karelere yakın anlar yakalamaktı. Hayal diyorum, Çünkü bizim “modern” düğünlerde böyle doğal kareler yakalamak için az fırsatınız oluyor.

Geçen yıllar boyunca, birçok yerli birçok da yabancı düğünü çekme fırsatım oldu. Dikkatimi çeken bazı anları not etmek istedim…

Hazırlıklar:

Bizde, hazırlıklar profesyonel bir ekip tarafında yapılıyor (Kuaför, Makyöz vs.). Önceden provalar yapılıyor ki düğün günü gözler dolmasın diye (dolanı da çok gördüm bu arada).

Onlarda, durum biraz daha farklı. Bütün hazırlıklar, arkadaşlar ve aile tarafından yapılıyor.

D7K_5272

 

 

Örneğin Amy ve Steven’ın düğünündeki şu kareye iyi bakın. Buketi Hazırlayan Amy’nin Annesi ve (sıkı durun) saçını yapan da kayınvalidesi. Türkiye’de, bir düğün hazırlığı sırasında kayınvalide geline 5metre’den fazla yaklaşır mı bilmiyorum? Gülümseme

Sonrasında Amy makyajını kendisi yaptı. Hem de, kutunun üzerindeki basit  tarifi okuyarak.

 

 

 

penny-hooman_0041

 

 

 

Diğer bir kare de Penny ve Hooman düğününden. Herkes birbirinin saçını yapıyor.

 

 

 

 

 

 

Tabii ki bu süreçte, onlarda gelin ve damadın birbirlerini görmesi KESİNLİKLE yasak. Bizim düğünlerde, malesef o günün bütün sorumlusu onlar olduğu için; normalde görüşmedikleri kadar görüşüyor oluyorlar Gülümseme

Hazırlıklardan sonra bizde Dış Çekim’e, Onlar da ise Tören’e geçiliyor. Yabancı düğünlerinde, dış çekim tören sonrası, Kokteyl öncesi yapılıyor.

Tören:

Yazımın başındaki kareker, iki törene ait aslında. En büyük fark tören kısmında. Filmlerde gördüğünüz gibi uzun uzuuun tören yapıyorlar. Düğün töreni, çok duygusal, ciddi bir tören. Töreni yöneten (ki bu her zaman dini birisi olmak zorunda değil, ve kimsenin verdiği yetkiye de dayanmıyorGülümseme ).

Bizdeki tören, nikah memurunun Hakim edasıyla giydiği cüppe, ve yaptığı bayağı konuşma ve sonunda çiftin ağzından çıkan “evet””evet”le sona eriyor. Törene de çift el ele geliyor zaten.

yabancı düğünlerinde, bilirsiniz, bütün misafirler  damat, Best man ve nedimeler hazır beklerken; gelinin babası gelini uzun ve güzel bir yürüşle getiriyor. Çok şahit oldum, o yürüyüş o kadar önemli ve duygusal ki. Damat, bi kere kıpır kıpır. Gelinin babası, mümkün olduğunca yavaş; gelin de yavaş gitmek istiyor. Uzun uzun konuşuyorlar, gülümsüyorlar, bakışıyorlar. Bir nevi, veda aslında. Duygular karmaşık.

A&S_100D7K_5283D7K_5284D7K_5285

SDU_1564

Sonra her ülkenin geleneklerine göre tören devam ediyor. Töreni yöneten, çoğu zaman çok anlamlı ve “çifte özel” bir konuşma yapıyor. Geçen sene, Penny ve Hooman’ın düğünündeki konuşma “bu topraklarda…” diye başlayıp, Mevlana ve Yunus Emre “aşk” içerikli bir konuşmayla devam etmişti ve harikaydı!

Bana özel gelen, çiftin, o kadar yakınları oradayken birbirlerine hitaben söyledikleri ve verdikleri söz. Bizdeki gibi “evet, evet” değil yani. Yiyosa, o konuşmayı gözlerinin içine baka baka yapmak hem cesaret hem de sorumluluk istiyor. O kadar insan içinde, söz verip sonra yerin getirmemek!!! zor. Bu arada, bütün bu tören boyunca, alkış, tezahürat yok. tam bir sessizlik.

Bazıları aşklarını temsilen kumları karıştırıyor, bazıları ateş yakıyor, bazıları da birbirlerine bağlı kurdeleyi kesiyor. ama hepsinin sonu “You may kiss the Bride” ile bitiyor Gülümsemep&b_229

O andan itibaren, film kopuyor zaten, herkes birbirini tebrik ediyor; kahkahalar, muhabbet…

SDU_9759 SDU_9782

Artık tören bittiği için stres yok. Biz de geçiyoruz rahat rahat çekim yapmaya…Bizde, tören öncesi çekim olduğu için, malesef stres eksik olmuyor. Törene yetişeceğiz diye, çekime sadece 25 dakika kaldığını bilirim.

Çekimlerden sonra, kokteyl’e katılıp, bol bira tüketilip yemeğe geçiliyor.

p&b_373p&b_269

 

Yemekte, bir süre sonra, Önce Gelinin babası “Damada, ailesine hoşgeldin” konuşması yapıyor, ardından damat ve best man konuşmalar yapıyorlar. Baba, genelde, bebekliğinden itibaren yaşanan, duygusal, komik ve önemli anlardan bahsediyor. Bri bakıyorsunuz, gülmekten yerlerdeler, bir bakıyorsunuz göz yaşlarına mendil dayanmıyor. Espriler Cem Yılmaz’ı aratmıyor bu arada. Arada kirli çamaşırlar da çıkıyor tabii…

p&b_493SDU_0201

 

O noktadan sonra, artık film gerçekten kopuyor.

SDU_0088SDU_0108SDU_0118

(Amy’lerin düğününde, İskoçya’dan gelen özel şarap karışımından herkes (ben dahil) nasibini almıştı.

SDU_0238p&b_563

Genel olarak bakıldığında, bizdeki düğünler çift için değil misafirler için yapılıyor. Onlarda, Çiftin özel bir gün geçirebilmesi için herkes seferber oluyor. Bizde, Çift gece dahil gün boyu uğraşıyor.

Son zamanlarda, bizim düğünlerde de benzer törenler gerçekleşmeye başladı. Konuşmalar yapılıyor, gelini baba getiyor…birçok insan özenti gözüyle baksa da, kesinlikle öyle bakmıyorum. Ortada hiçbir tören olmamasındansa, olaya bir tören havası katan en ufak birşeye bile desteğim sonsuz.

(Çiğdem ve Kaan’ın düğününden…Arkadaşlarının sadece gitarla çaldığı harika müzik eşliğinde, tören yerine geliyorlar).

c&k_265c&k_267

Ek:

Bu yazıya bir ek yapmak istedim. Geçen yaz, Nuriya (Kazakistan)-Kian (Ispanya) düğünlerini çekmiştim. Kazaklarda da ilginç gelenekler var. Yemeğe geçildiğinde pek fotoğraf çekmem (özel bir an yoksa). Tam yemeğe başladık, Nuriya’nın arkadaşları bir telaş beni arıyorlar. Çok önemli bir an diye fellik fellik beni arıyorlar.

Photo-Latte Turkey Wedding Photography

 

Herkese keyifli günler,

Serkan

Leave a Reply

Your email address will not be published.