ben kimim?

Merhaba,

1973 yılında Ankara’da doğmuşum.  Anne ve babamın sebebiyle, hayatımın hatırlayabildiğim kısmına Kuşadası’ndan başladığıma

çok memnunum. Sonrasında İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde bir kısmı yatılı (ve çok eğlenceli) ve ardından İTÜ ile birlikte gelen İstanbul yılları. Ama kalbim hep Ege’de kaldı, ne yalan söyleyeyim. İzmir’e dönme hayalleri kuruyorum, ve gün geçtikçe de bu hayalin gerçekleşmesi için adımlar atmaya çalışıyorum. (Bu arada mühendis’ten fotoğrafçı olur mu diyenleri duyuyorum, merak etmeyin çok iyi düğün fotoğrafçısı olur; zamanlamanızı ayarlar, programı takip eder sizi uyayır, bütün hesapları önceden yapar riskleri görür, başınıza bela olmaz bir de üstüne destek olur, her işini kendi yapar suyunu bile yanında taşır :))…Sanatın, hele fotoğrafçılığın “sadece” okulda öğrenilebileceğini hiç mi hiç düşünmüyorum. Meşhur bir laf vardır: ” iyi fotoğrafçı yoktur, iyi fotoğraf vardır”, benim mottom bu.

Dünya tatlısı bir oğlumuz ve hayatımın aşkı eşimle mutlu mutlu, bir hayat sürmeye çalışıyoruz İstanbul’un Sarıyer sırtlarında.

Pekii, fotoğraf bu hayatın neresinde?

Herkesin hayalidir ya “hobisinden para kazanmak” beni onu gerçekleştirdim. Uzun yılların hobisi, benim için artık profesyonel bir uğraş haline geldi. İlk olarak dersler vermeye başladım ( Mecburen ve zorla ders veriyorum aslında, insanlar kurslarda fotoğrafın tarihi, karanlık oda vs.  duymaktan o kadar sıkılmış, o kadar arka sıralarda uyuya kalmışlar ki :).

Düğünleri -“o an”ları yakalama tadında- çekmeyi, yemek fotoğrafları çekip sonra onları yemeyi, oğlumun binlerce fotoğrafını çekmek için eğilip bükülmeyi çok seviyorum. Ailem benim için vazgeçilmezim; fotoğraf, müzik (daha doğrusu caz),herşeyiyle Ege de diğer yarım.

Bu iş bir süreklilik de arz etmeye başlayınca, bir de şirket kurdum.

Ekipmanım (şimdilik):

Makina: Nikon D700, D7000

Objektifler: 70-200mm f:2.8 VR, 24-70mm f:2.8, 12-24mm, 50mm f:1.8D, 24-120mm VR, 50mm f:2.8 Macro, 24-70mm f:2.8

Flaş: SB-800

Tripod: Manfrotto 055CPROB + 332RC2 head

Hafızalar: Lexar 8GB, + Express Card Reader

Ve bir sürü aksesuar!

Bu Blog’daki amacım düğüne 3. bir göz tarafından eğlenceli bir bakışaçısı katmak.
Fotoğraf meraklılarına da arada elimden geldiğince rehberlik etmek.

Hedefim ise, 30 yıl sonra, çoluk çocuk fotoğraflara bakarken “iyi ki Serkan’la çalışmışız” dedirtmek :)

Tanışmak, soru sormak BEDAVA!

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle…
Serkan
e-mail

TWITTER

14 thoughts on “ben kimim?

 1. volkan

  merhaba. bence böyle bir blog kurmakla çok iyi etmişsiniz. Çok düşünceli bir davranış bence. Ben İzmir’de yaşıyorum. Fotoğraflarınıza baktım ve oldukça iyi işler çıkardığınızı gördüm. Ben ve arkadaşım da İzmir’de önümüzdeki aylarda düğün fotoğrafları çekmek için çalışmalara başladık. Bu aşamada sizin gibi arkadaşların önerilerine inanılmaz ihtiyacımız var. Görüşmek dileğiyle. İyi günler.

 2. Serkan Post author

  Merhaba Volkan Bey, İlginize çok teşekkürler. Önümüzdeki günlerde, düğün fotografları için daha da detaylı yazmayı planlıyorum. Hoşçakalın.
  Serkan

 3. fulya

  merhaba;
  sitenize tesadüf eseri gezinirken rastladım. fotoğraflarınız harika, bende muhtemelen şubatta evlenecek birisi olarak baka kaldım… fotoğraf çekmeye aşık bir gelin adayı olarak kendi söz ve nişanımda makinem elimden düşmedi desem yeridir:) makinem nikon d5000. kit lensim 18-55mm. portre fotoları çekmeyi daha çok seviyorum bana önerebileceğiniz bir lens var mı?

 4. Gizem

  Bu kadar bilgiyi, ve tecrübeyi büyük cesaretle paylaştığınız için teşekkürler!

 5. Damla

  Serkan Bey,

  Fotoğrafçılık dersleri konusunda sizden bilgi almak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

 6. Serkan Post author

  İlginize teşekkürler.
  Benim ders yönetmim biraz farklı; amacım 4-5 derste, işin ipuçlarını vermek; bir iki çekime çıkmak; çok kare bakmak yorumlamak. İŞin sanat tarihi ve derin tekniğinie hiç girmeden. Hele karanlık odada HİÇ işiniz olmadan :) Detayları e-mail ile gönderirim. Genelde İstinyepark, Kanyon civarı derslerimi veriyorum. 2-3 kişi olunabiliyor (size bağlı).
  serkan

 7. Duygu

  Yazılarınızı okuduktan sonra Dugun fotograflarının yanında davetiye metni için de sizden yardım istenmeli diye düşünüyorum.
  Çok eğlendim))))

 8. Serkan Post author

  Teşekkürler…Bazen çekimler sırasında, “o sahneyi” nasıl yazarım diye düşündüğüm oluyor, çok keyifli.
  Ama 2 önemli kuralım var:
  1- İstemeyenlerin ne fotoğrafını ne de yazısını yayınlıyorum.
  2- Yazı ve fotoğrafları yayınlamadan önce çiftlerin onayını mutlaka alıyorum.

 9. Ülkü

  Merhaba Serkan Bey,
  Ben fotoğrafçılık sanatına ilgi duyuyorum, özellikle düğün fotoğrafları ilgi alanımda. Fotoğraf çekmeyi seviyorum, ilerde yapmayı düşünüyorum. Başlangıç olarak nikonun hangi modelini ve lenslerini önerirsiniz?

  Saygılarımla,
  Ülkü…

 10. Serkan Post author

  Merhaba Ülkü Hanım,

  Öncelikle Bol Şans!

  Bu işe başlamanın minimumu D90’dır, sonrası D7000 (ya da D300) doğrusu D700’dür; abartılısı D3s ‘dir :)
  Tabii lens de çok çok önemli, ama en kötü bir 50mm f:1.8 lensiniz olma zorunda. Malesef olmazsa olmaz tavsiyem 24-70 f:2.8 (çok pahalı bir lens).

 11. oğuz

  fotolar fena değilde niye sadece öpüşme fotoğrafları var anlıyamadım

 12. Serkan Post author

  Çoğunlukla “öpüşme” karelerinde daha doğal olunuyor…ve daha fotojenik olunuyor…Ve her fotoğrafçı, her çifti öpüştüremiyor 😉

 13. Gülşen

  Merhaba Serrkan Bey,

  Nasipse bu yaz evleneceğim ve güvenebileceğim farklı ve iyi bir fotoğrafçıya ihtiyacım var . Fotoğraflarınızı inceledim hepsi birbirinden güzel ve olağan dışı çalışmalarınızı beğendim. Ben sizinle görüşmek ve düğünüm için sizinle çalışmak isterim. Bana dönüş yaparsanız sevinirim Teşekkürler.

 14. Emine

  hem bu kadar iyi işler yap hem üstüne bir de bu kadar alçak gönüllü ol şu ana kadar sosyal alemde tanışıp işini takip edip kendini dinlediğim en sıcak hikaye budur. Gerçekten çok başarılı daim olsun inşallah …

Leave a Reply

Your email address will not be published.